Uchom po mape s Viťom Chrappom – Polárna žiara v Nórsku

Viťo Chrappa

Cesta do Nórska znamená dovolenku v najkrajšej európskej prírode. Najväčšou atrakciou krajiny sú fjordy, ktoré chráni UNESCO. Neobíďte ani najdlhší cestný tunel na svete, najstrmšiu cestu Nórska či slávnu Cestu trollov. Do Nórska láka najmä príroda, ale aj v mestách stavaných pre ľudí vás presvedčíme, že v Nórsku sa ozaj dobre žije. Určite vás osloví Oslo, ale aj historický Bergen či Tromso ďaleko na severe.

Zem s dychom mrazu

Zrejme nikoho neprekvapí, že sever Nórska nie je husto obývaný. Koniec koncov, to nie je celá krajina. Žije tu približne päť miliónov obyvateľov, no rozlohou je Nórsko ôsmou najväčšou krajinou Európy. Hustota obyvateľov je tak približne 13 ľudí na kilometer štvorcový, čo je málo. Je to určite aj vďaka drsnému podnebiu, ktoré neumožňuje skoro nič dopestovať a v minulosti boli obyvatelia tejto časti sveta odkázaní hlavne na dary mora.

Aj preto sú dodnes ľudské sídla na severe krajiny hlavne popri morskom pobreží. Nakoľko väčšinou sa hneď za pobrežným pásom týči strmá hradba hôr. Dujú tu silné vetry a krajina pokračuje v nehostinnom území, kam ľudia v minulosti nemali veľa dôvodov sa sťahovať.


PODCAST: Uchom po mape s Viťom Chrappom – Polárna žiara v Nórsku

Za polárnou žiarou

Prilietame do najväčšieho mesta severného Nórska. Už zhora vidieť rozžiarené ulice ostrovného Tromso. Je polárna noc a tma tu kraľuje od skorých poobedňajších hodín. O to čarovnejšie však pôsobia zachovalé drevené domčeky, ozdobené vkusnými vianočnými dekoráciami a sympatické podniky.

Sledovanie polárnej žiary
Prichádzame v najlepšom čase. Od 21. novembra tu dva mesiace nevidieť slnko. Dnes prvý deň striehneme na polárnu žiaru. Každý deň pozorne sledujeme predpovede a vyrážame v tom najlepšom čase. Polárnu žiaru vám garantovať nevie nikto, ale v Tromso je šanca skutočne veľká. Ráno vyrážame do ulíc mesta. Tma sa dvíha a hoci slnko ukryté za kopcami na obzore nevidieť, predsa len je pekné ranné svetlo. Než sa stihne rozvidnieť, navštívime národné centrum pre výskum polárnych oblastí, kde sa dozvieme viac o živote v prírode ďalekého severu.

Ako na plátne kinosály, tak v podobe pestrých koralov, rýb a hravých tuleňov v akváriách, kde sa o slabšie jedince starajú. Prejdeme sa aj prístavom, kde kotvia výletné aj veľké rybárske lode. Prečo sa Tromso volá „bránou do Arktídy?“ Povieme si viac o živote polárnikov, ktorí začínali svoje najslávnejšie arktické expedície práve na tomto mieste. Nevynecháme ani zastávku pri najznámejšej hotdogárni v meste. Nóri si na jedlo potrpia, no nepohrdnú ani „obyčajným“ párkom v rožku. Vyskúšate ho aj vy?

Kultúrna atrakcia a prírodné krásy

Po prechádzke centrom mesta sa cez kilometrový most vyberieme do údolia Tromsdalen. Jeho klenotom je Katedrála Severného ľadového oceánu s krásnou sklenenou mozaikou, organom a vynikajúcou akustikou, kde sa často konajú zborové koncerty. Kráčame rezidenčnou štvrťou a čudujeme sa, prečo si Nóri nezaťahujú žalúzie ani záclony. A prečo sú všade fitness centrá? Lanovkou sa vyvezieme na horu Storsteinen, odkiaľ sa nám na mesto vyskytne bezkonkurenčne najkrajší výhľad. Ukáže sa nám aj polárna žiara? Ako vlastne tento jav vzniká? A čo si o ňom mysleli ľudia dávno pred nami? Poradíme vám, ako žiaru odfotiť čo najlepšie. Práve fotoaparát je dobrou pomôckou pri jej hľadaní.

Splynutie s prírodou

Drsná severská príroda sa však s postupom času stáva veľkou turistickou devízou a vôbec, Nóri sa po stáročia naučili žiť v súlade s okolitým prostredím. Sú vášniví chalupári, chatky sú roztrúsené po celej krajine, či už popri ceste alebo aj na turistických chodníkoch v horách. Vždy sú však veľmi citlivo zasadené do prírodného prostredia. Ak je na chate vztýčená nórska vlajka, majiteľ je doma. To je znamenie pre susedov alebo okoloidúcich, že môžu prísť na návštevu. Tento zvyk možno vznikol aj následkom toho, že chalupy sú vzdialené ďaleko od seba, ľudia sú v drsných podmienkach často odkázaní jeden na druhého a vlajka popri národnej hrdosti slúži aj ako znamenie.

Kulinárske rozkoše a aktivity

Nórsko je tretia krajina sveta v množstve ulovených rýb. Na prvom mieste je USA a na druhom Japonsko. V Nórsku však žije neporovnateľne menej obyvateľov, ide tak o svetovú raritu. Preto sa možno ani nieto čomu čudovať, že za kilo kvalitného mäsa z veľryby zaplatíte v prepočte približne desať euro. Mäso z veľrýb dostanete prakticky všade a je veľmi obľúbené. Ak sa v Nórsku zdržíte trochu dlhšie, vyhnete sa mu v gastronómii len ťažko.

Našou najobľúbenejšou aktivitou sú psie záprahy. Vyskúšajte si, aké je byť musherom a fujazdite na saniach ťahaných severskými psami nedotknutou nórskou prírodou. Pre menších je krásnym zážitkom návšteva sobej farmy, kde sa dozviete viac o živote týchto milých zvierat a sámskej komunite, ktorá sa s chovom sobov tradične spája.

Posledné zážitky v Nórsku

Pohodlným zážitkom s krásnymi scenériami je aj veľrybie safari. Poplavíme sa ešte ďalej na sever, kde budeme hľadať vráskavce a kosatky vo voľnej prírode. Po návrate do mesta vyskúšame pivo z druhého najsevernejšieho pivovaru na svete. Práve krčma Olhallen bola pre vysmädnutých polárnikov a lovcov kožušinovej zveri prvou zastávkou po návrate z ďalekých ciest. Vo dverách nás privíta ľadový medveď a dlhánsky bar s desiatkami píp so známymi pivami Mack či inými, craftovými chuťovkami z mikropivovarov. Popíjame pivo, žujeme sušenú tresku a rekapitulujeme zážitky z uplynulých dní.

Ak pivko nemusíte, odporúčame kokteil v ľadovom Ice Bare. Ľadové stoly, ľadové stoličky, ľadové poháre. V teplom ponče vám však zima nebude. Príjemných mínus sedem stupňov, ľahučké snehové vločky, trasa vysvietená fakľami a priateľská nórska atmosféra. Úžasný zážitok. Chce sa vám vôbec odísť?

Drsná, no jedným slovom, nádherná príroda. Ľudia navyknutí pomáhať jeden druhému a žiť prakticky v súlade s rytmom prírody. Nórom predchádza povesť veľkých pedantov, ktorí majú perfektne upravené pozemky aj domy. Rešpektujú kolorit prírody a snažia sa doň čo najmenej zasahovať a bojovať s ním.

Sponzorom relácie Uchom po mape s Viťom Chrappom je Cestovná kancelária BUBO – LOVCI ZÁŽITKOV

Viac o téme: #Uchom po mape #Viťo Chrappa